Poluarea din București-Ilfov, monitorizată. Ministrul Mediului cere măsuri

Poluarea din București-Ilfov, monitorizată. Ministrul Mediului cere măsuri
În urma evoluției indicilor de calitate a aerului în aglomerarea București-Ilfov din ultimele zile, ministrul Tanczos Barna a convocat
În urma evoluției indicilor de calitate a aerului în aglomerarea București-Ilfov din ultimele zile, ministrul Tanczos Barna a convocat, în cursul zilei de astăzi, o videoconferință cu autoritățile implicate în monitorizarea și controlul calității aerului.
La întâlnire au participat specialiști din cadrul Ministerului, precum și reprezentanții Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, Gărzii Naționale de Mediu și Administrației Naționale de Meteorologie.
În cadrul discuțiilor, specialiștii au prezentat evoluția măsurătorilor privind poluanții la cele opt stații de monitorizare din aglomerarea B-IF, precum și rezultatele acțiunilor de control pe teren realizate de echipele de permanență ale GNM.
Ministrul Barna Barna Tanczos a solicitat tuturor factorilor implicați monitorizarea continuă a situației și intervenție rapidă, ori de câte ori situația o va impune.
Totodată, demnitarul a anunțat că, în perioada următoare, va avea o serie de întâlniri cu reprezentanții autorităților locale din localitățile vizate, în vederea identificării și implementării măsurilor necesare pentru reducerea poluării aerului.
Sursa: Realitatea de Ilfov
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ilfov și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

