Planul de urgență pentru sectoarele fără apă caldă: Ciprian Ciucu anunță activarea cazanelor de la Grozăvești pentru a compensa oprirea CET Vest

Incendiu CET Sud
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a transmis informații actualizate privind situația de la CET Vest, după incidentul produs în noaptea trecută, care a dus la oprirea centralei.
Deși centrala nu se află în administrarea Primăriei Capitalei, edilul a precizat că a discutat încă de dimineață cu reprezentanții Termoenergetica și ELCEN, pentru a evalua impactul asupra populației.
Potrivit acestuia, CET Vest este în prezent oprit, iar pentru a compensa lipsa producției de agent termic au fost demarate manevrele de pornire la CET Grozăvești, unde au fost deja activate două cazane cu apă fierbinte.
Ciprian Ciucu, informații despre situația de la CET Sud
„Chiar dacă CET Vest nu aparține de PMB, ci de Elcen/Ministerul Economiei, este doar normal să comunic cu bucureștenii cu privire la situația în care ne aflăm în urma exploziei de noaptea trecută. Am discutat încă de dimineață cu reprezentanții Termoenergetica și Elcen. În acest moment CET Vest este oprit.
Au început manevrele de pornire instalațiilor CET Grozavesti și au pornit deja două cazane cu apă fierbinte (CAF-uri). În acest moment Termoenergetica nu furnizează apă caldă în S1 (parțial), S5, S6 și în S2 (doar în zona Ștefan cel Mare). Pe măsură ce se ridică sarcina termică la Grozavești furnizarea de apă caldă va intra în parametri, undeva spre miezul nopții și vom putea livra în toate zonele afectate. Informațiile cu privire la cauza exploziei și termenul de remediere, necesar reparațiilor, vă pot fi puse la dispoziție de către Elcen/Ministerul Economiei”, a declarat Ciprian Ciucu.
Citește și:
- 16:19 - TAROM, în prag de protest: sindicaliștii ies în stradă pe 28 aprilie
- 15:57 - Raed Arafat, pus sub acuzare pentru complicitate la contrabandă. Prejudiciu de peste 4 milioane de euro
- 15:47 - EXCLUSIV: Gabriela Firea față în față cu Anca Alexandrescu la „Culisele Statului Paralel”, azi de la ora 20:55
- 15:41 - WhatsApp pregătește un abonament premium: funcțiile variantei „Plus”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ilfov și pe Google News














