Noi relaxări discutate astăzi: persoanele fără certificat verde vor putea intra în supermarketurile din mall-uri

Noi relaxări discutate astăzi: persoanele fără certificat verde vor putea intra în supermarketurile din mall-uri
Comitetul Național pentru Situații de Urgență dezbate joi o propunere
Comitetul Național pentru Situații de Urgență dezbate joi o propunere care ar duce la relaxarea uneia dintre restricțiile pandemice. Astfel, propunerea este ca persoanele fără certificat verde (vaccinare, trecere prin boală sau test negativ) să poată intra în supermarketurile din interiorul mall-urilor.
Condiția pentru această relaxare a măsurilor este ca în respectivele mall-uri să stabilească culoare dedicate și controlate, cu asigurarea unei suprafețe de minim 4 metri pătrați raportat la suprafața destinată vânzării, pentru fiecare persoană.
De asemenea, în aceste centre ar urma să fie limitat numărul coșurilor de cumpărături la numărul maxim de persoan ce pot avea acces în respectivul supermarket.
Reamintim că o astfel de decizie a CNSU trebuie dublată de o hotărâre de guvern pentru a intra în vigoare.
Citește și:
- 14:38 - George Simion, la ieșirea din sediul CNA: „S-au făcut plățile, emisia trebuie să continue”
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ilfov și pe Google News











