Ministrul Educației susține că infectările elevilor nu au legătură cu școala

Ministrul Educației susține că infectările elevilor nu au legătură cu școala
La nivel național, în urma centralizării raportărilor din unitățile de învățământ preuniversitar, vineri, 17 septembrie 2021, peste 1.000 de preșcolari și elevi, dar și peste 600 de angajați în învățământ erau confirmați pozitiv.
La nivel național, în urma centralizării raportărilor din unitățile de învățământ preuniversitar, vineri, 17 septembrie 2021, peste 1.000 de preșcolari și elevi, dar și peste 600 de angajați în învățământ erau confirmați pozitiv.
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat, duminică, că infectările din prezent nu au legătură cu școala, ci sunt rezultatul activităților din ultimele săptămâni ale vacanței copiilor.
„În primul rând este rezultatul infectărilor din ultima pare a vacanței de vară, de la evenimentele speciale, din mall-uri, nu au nicio legătură cu școala. Infectările generate de școală vor fi vizibile abia la finalul lunii septembrie”, a susținut Sorin Cîmpeanu.
Potrivit datelor publicate pe site-ul Ministerului Sănătății, vineri, 17 septembrie, 1091 de preșcolari și școlari erau confirmați pozitiv.
Conform acelorași date, 604 persoane din rândul personalului angajat în învățământ au fost diagnosticate cu Covid-19.
În total, potrivit Ministerului Educației, vineri, 795 de clase/ grupe figurau cu activitate online, numărul elevilor și preșcolarilor care nu mai desfășurau activitate cu prezență fizică fiind de 17.658.
Ministerul Educației a anunțat că următoarea raportare va fi comunicată miercuri, 22 septembrie 2021.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ilfov și pe Google News










