KLAUS IOHANNIS, SOMAT DE ANAF SĂ PLĂTEASCĂ O DATORIE DE APROAPE UN MILION DE EURO

KLAUS IOHANNIS, SOMAT DE ANAF SĂ PLĂTEASCĂ O DATORIE DE APROAPE UN MILION DE EURO
Fostul președinte Klaus Iohannis a primit din partea ANAF o somație de plată pentru aproape un milion de euro.
Fostul președinte Klaus Iohannis a primit din partea ANAF o somație de plată pentru aproape un milion de euro. Suma reprezintă chiriile încasate timp de 17 ani pentru casa din Sibiu pierdută definitiv în instanță, imobil care a fost dobândit printr-o moștenire declarată ilegală.
În total, chiria plătită de o bancă pentru acel imobil se ridică la aproximativ 300.000 de euro, însă penalitățile și dobânzile acumulate în timp au dus datoria la aproape un milion de euro. Procesul privind casa din Sibiu s-a încheiat în urmă cu trei ani, dar la acel moment Fiscul nu a cerut anularea certificatului de moștenitor.
Cererea ANAF a fost depusă cu întârziere și respinsă, însă ulterior a fost deschisă o acțiune separată, care a permis emiterea actualei somații de plată. Documentul prevede un termen legal de 15 zile pentru achitarea datoriei, înainte de începerea procedurii de executare silită.
Înainte de pierderea definitivă a imobilului, Klaus Iohannis declarase public că va restitui banii imediat după pronunțarea unei decizii finale în instanță.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 09:10 - Analiză AEI: 1 din 3 români abia își mai permit energia. Facturile împing familiile spre sărăcie
- 09:07 - Operațiunea Jupiter - ziua 3: 400 de percheziții în dosare de evaziune, înșelăciune, delapidare, spălare de bani, contrabandă
- 08:06 - Volodimir Zelenski: ”Europa trebuie să fie prezentă la negocierile cu Rusia, dar nu ca mediator”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ilfov și pe Google News














