Atenționare meteo de VREME REA: Ploi abundente în toată țara. 14 județe, sub cod galben

Atenționare meteo de VREME REA: Ploi abundente în toată țara. 14 județe, sub cod galben
Administraţia Națională de Meteorologie a emis o atenționare meteo de vreme rea valabilă
Administraţia Națională de Meteorologie a emis o atenționare meteo de vreme rea valabilă începând de luni dimineață până marți. Sunt anunțate ploi însemnate cantitativ în mare parte din țară. 14 județe se află sub atenționare cod galben.
Interval de valabilitate: 20 noiembrie, ora 10.00 – 21 noiembrie, ora 10.00.
Potrivit ANM, în intervalul menționat va ploua însemnat cantitativ în Oltenia, în cea mai mare parte a Munteniei, precum și în zonele montane aferente, până la altitudini de 1700 de metri.
Ploile vor avea și caracter de aversă, iar cantitățile de apă vor depăși 25…35 l/mp și pe arii restrânse 50 l/mp.
Județe sub cod galben: Argeș, București, Buzău, Călărași, Dâmbovița, Gorj, Dolj, Giurgiu, Ialomița, Mehedinți, Olt, Prahova, Teleorman și Vâlcea.
Temporar va ploua și în restul regiunilor, pe arii restrânse se vor acumula cantități de apă de 15…20 l/mp, iar în Dobrogea și Bărăgan vor fi averse, descărcări electrice și intensificări ale vântului, ce pot lua aspect de vijelie.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ilfov și pe Google News










