Amenzi de peste 1,1 milioane de lei date de ITM Ilfov în luna mai 2022

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei date de ITM Ilfov în luna mai 2022
În luna mai 2022, ITM Ilfov a efectuat 243 de controale în urma cărora a aplicat 188 de sancțiuni, valoarea amenzilor fiind în cuantum de 1.136.500 de lei. De asemenea, s-au dispus 277 de măsuri.
În luna mai 2022, ITM Ilfov a efectuat 243 de controale în urma cărora a aplicat 188 de sancțiuni, valoarea amenzilor fiind în cuantum de 1.136.500 de lei. De asemenea, s-au dispus 277 de măsuri.
În domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 141 de controale, s-au aplicat 39 de sancțiuni, valoarea amenzilor aplicate fiind de 1.031.000 de lei și s-au dispus 121 de măsuri. Au fost depistate 27 de persoane care munceau fără întocmirea contractelor individuale de muncă în formă scrisă pentru care au fost aplicate amenzi în valoare de 520.000 de lei.
În total, în domeniul securității și sănătății în muncă si supravegherii pietei produselor industriale s-au realizat 102 controale, fiind constatate 156 neconformitati, pentru care s-au aplicat 156 de măsuri de remediere si 149 de sanctiuni contraventionale, dintre care 133 avertismente si 16 amenzi in cuantum de 105.500 de lei..
În cadrul activității de control propriu-zis în domeniul securității și sănătății în muncă, inspectorii de muncă au realizat și acțiuni de conștientizare și informare a angajatorilor in domeniul de competenta, prin diseminarea informațiilor către reprezentanții angajatorilor vizitati și controlați.
Sursa: Realitatea de Ilfov
Citește și:
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Ilfov și pe Google News










