Rapid Bucureşti a surclasat-o pe Farul Constanţa cu 5-0 (3-0), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 13-a a Superligii de fotbal.

Andrei Borza (13), Claudiu Petrila (30), Alexandru Paşcanu (40) şi Alexandru Dobre (72, 90+5) au marcat golurile echipei antrenate de Marius Şumudică.

Gazdele au deschis scorul prin Borza (ex-Farul), care a marcat cu dreptul din marginea careului. Petrila a majorat diferenţa (30), după o pasă greşită a lui Victor Dican. Paşcanu a înscris înainte de pauză (40), cu un voleu din centrul careului.

Debutantul Alexandru Dobre a marcat pe contraatac (72), cu un şut la colţul lung, la şase minute de la introducerea sa pe teren. Dobre a realizat dubla (90+5), din centrarea lui Claudiu Micovschi, după o pasă greşită a lui Nicolas Popescu la centrul terenului.

Rapid a avut şi o bară (69), la şutul lui Răzvan Onea, de la 35 de metri, mingea fiind deviată de portarul Alexandru Buzbuchi în transversală.

Fiecare echipă a avut câte un jucător eliminat. Gabriel Dănuleasă (Farul) a primit roşu în min. 82, pentru fault la Aaron Boupendza, în postură de ultim apărător, la doar un minut de la intrarea sa pe gazon. Slovacul Jakub Hromada (Rapid) a fost eliminat în min. 90+1, pentru o intrare dură la Nicolas Popescu. Iniţial, Hromada primise cartonaş galben, dar, la semnalizarea arbitrajului video, Andrei Moroiţă l-a eliminat.

La Rapid au debutat cu acest prilej camerunezul Clinton Njie, gabonezul Aaron Boupendza şi Alexandru Dobre, iar la Farul, Luca Băsceanu (18 ani).

Rapid a obţinut prima sa victorie acasă în acest campionat.

Farul are un singur punct în ultimele trei etape şi o singură victorie în ultimele şapte etape.