„U” Cluj și FC Voluntari s-au întâlnit luni, 1 mai, pe Stadionul Cluj Arena unde au disputat partida din a șasea etapă a play-out-ului Superligii.

Echipele de start

REZERVE: Iliev – Balan, Filip, Gomes, Hofman, Miron, Pitian, Romario, Stoica;
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău;

F.C. Voluntari: Popa – Ricardinho, Paz, Matricardi – Veiga Lopes, Sigurjonsson, Tavares, Rata, Aliji – Florea, Damascan;

REZERVE: Fernandez – Andres, Costin, Dumiter, Meleke A., Meleke U., Raduț, Vlad, Voican
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu
ARBITRU: Andrei Florin Chivulete
„U Cluj” este învinsă în minutele de prelungire

„U” Cluj – FC Voluntari, 2-3. „Șepcile roșii” au pierdut partida în minutele de prelungire

Prima repriză a oferit spectacolul așteptat de fanii clujeni, cu căpitanul Alexandru Chipciu suspendat, clujenii au intrat pe teren montați să obțină o victorie după revenirea pe Cluj Arena.

Prima ocazie a partidei a venit în debutul meciului când fundașul stânga al „șepcilor roșii” a trimis primul șut pe spațiul porții lui Popa, dar acesta reține balonul fără mari probleme. Meciul nu părea a fi în favoarea clujenilor când în minutul 14, fundașul clujean, Florin Ilie l-a călcat pe Florea și a văzut direct cartonașul roșu, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. După ce au rămas în 10, clujenii nu au avut timp de reacție, primind gol din lovitura liberă executată de Sigurjonsson la un minut după eliminarea lui Ilie.

După ce echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a primit gol, clujenii nu au stat mult pe gânduri și au forțat defensiva adversă prin atacuri succesive. În minutul 23 clujenii au beneficiat de o lovitură liberă executată de Dan Nistor care trimite o centrare în careu, balonul fiind initial respins, dar Remacle apare în centrul careului și finalizează restabilind egalitatea la doar 5 minute după ce au primit gol.

Cu toate că „U” Cluj a jucat în inferioritate numerică, tot ei au fost cei care au forțat marcarea unui nou gol și în minutul 41, Oancea a centrat ideal pentru Thiam care l-a executat pe Popa cu un șut la colțul lung stabilind astfel rezultatul primei reprize, 2-1 pentru echipa universității.

FC Voluntari, mai multe ocazii în repriza secundă

Repriza secundă a fost ceva mai liniștită, jucătorii ambelor echipe au intrat ceva mai relaxați de la vestiare și ocaziile s-au lăsat așteptate. Prima mare ocazie a reprizei secunde a fost semnată de Mamadou Thiam care ar fi putut profita de eroare defensivă a fundașului Argentinian, Patricio Matricardi, dar atacantul clujean a trimis balonul pe lângă poarta apărată de Mihai Popa.

FC Voluntari a avut ocazii numeroase în repriza secundă, dar nu a reușit să profite de superioritatea numerică și să marcheze în poarta apărată de Gorcea care a avut un meci aproape perfect având numeroase parade prin care a blocat inițiativele oaspeților de a marca.

Totuși, pe finalul partidei defensiva clujeană a resimțit presiunea acumulata pe parcursul partidei și a cedat după ce Naser Aliji a trimis o centrare perfectă în 6 metri și Daniel Florea a făcut un plonjon și a lovit balonul cu capul stabilind astfel egalitatea.

FC Voluntari nu s-a mulțumit cu un egal și a forțat pe finalul partidei, iar în urma unei lovituri de la colțul terenului Florea reușește să devieze un balon din 6 metri și aduce victoria cu o dublă reușită pe finalul partidei cu ajutorul căreia FC Voluntari se impune cu 2-3.

Sursa: Realitatea de Ilfov

Articolul precedentÎncep înscrierile în învăţământul primar. Perioada de înscriere conform calendarului aprobat de Ministerul Educației
Articolul următorPrima extensie de metrou în Ilfov are contract de execuţie a lucrării