Echipa masculină de sabie a României a cucerit medaliile de aur, astăzi, la Campionatele Europene de scrimă pentru juniori de la Napoli (Italia), după ce a învins, în finală, formaţia Franţei, cu 45-36.

Este cea de-a doua medalie de aur consecutivă obținută de băieți la Europenele de juniori, după cea din 2023, de la Tallinn, Estonia. România, în formula Casian Cîdu, Vlad Covaliu, Mihnea Enache, Radu Niţu, a surclasat Olanda în optimi, cu 45-12, în sferturi a dispus de Germania, cu 45-27, iar în semifinale a câştigat în faţa Spaniei, cu 45-28, națională care a terminat pe locul 3.

În proba feminină de spadă pe echipe, România, cu sportivele Alexandra Drăgan, Isabella Andreea Niculai, Emma Şonţ și Ana Tomşa s-a clasat pe 8. Țara noastră a obţinut două medalii la Europenele de juniori de la Napoli, ambele la sabie, aurul echipei masculine şi bronzul Amaliei Covaliu, la individual feminin.

Articolul precedentVerdict dur pentru Paul Pogba în cazul de dopaj. Carieră încheiată pentru starul francez?