Grecia îşi menţine parcursul perfect în eşalonul secund din Liga Naţiunilor la fotbal, după ce a învins Irlanda cu 2-0, duminică seara, pe teren propriu.

Anastasios Bakasetas (48) şi Petros Mantalos (90+2) au marcat golurile.

Anglia a trecut cu bine pentru eşecul cu Grecia, de pe Wembley (1-2), câştigând cu 3-1 în Finlanda, prin golurile înscrise de Jack Grealish, Trent Alexander-Arnold şi Declan Rice.

Austria a realizat scorul zilei, 5-1 cu Norvegia, prin golurile marcate de Marko Arnautovic (două), Philipp Lienhart, Stefan Posch şi Michael Gregoritsch. Golul de onoare al scandinavilor a fost semnat de Alexander Soerloth.

Slovenia s-a impus în Kazahstan cu 1-0, prin golul lui Mlakar, care a fost înlocuit cu Jasmin Kurtic (ex-Universitatea Craiova) în min. 87.

Macedonia de Nord a învins Armenia cu 2-0, în deplasare, prin golurile înscrise de Bojan Miovski (72) şi Isnik Alimi (85), jucătorul echipei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, care a fost integralist în acest meci.

La învingători au mai jucat Gjoko Zajkov (Universitatea Craiova), integralist, Stefan Askovski (ex-FC Botoşani, Sepsi OSK), din min. 86, şi Darko Velkovski (ex-Dinamo), din min. 54.

Atacantul Artur Miranian (Universitatea Cluj) a evoluat în primele 65 de minute la armeni.

Echipa Republicii Moldova a fost învinsă în deplasare de Malta cu 1-0, golul fiind marcat pe final de Teddy Teuma (87 – penalty).

La naţionala de peste Prut, mijlocaşul Vadim Raţă (Universitatea Cluj) a evoluat 87 de minute, fiind înlocuit cu atacantul Virgiliu Postolachi (CFR Cluj). Vitalie Damaşcan (ex-Sepsi OSK, FC Voluntari) a evoluat şi el 55 de minute, iar atacantul Maxim Cojocaru (Oţelul) a intrat la pauză. Daniel Danu (Chindia Târgovişte) a fost rezervă.

Rezultatele de duminică:
Liga B
Grupa a 2-a

Finlanda – Anglia 1-3
Au marcat: Arttu Hoskonen 87, respectiv Jack Grealish 18, Trent Alexander-Arnold 74, Declan Rice 84.

Grecia – Irlanda 2-0
Au marcat: Anastasios Bakasetas 48, Petros Mantalos 90+2.

Austria – Norvegia 5-1
Au marcat: Marko Arnautovic 8, 49 – penalty, Philipp Lienhart 58, Stefan Posch 63, Michael Gregoritsch 71, respectiv Alexander Soerloth 39.